Myrrha cserje gyanta (Ph.Eur.) 50 gramm
Gyógyszerkönyvi tisztaságú. A mirha a szomáliai balzsamfa szirupja. Baktérium- és gombaölő, gyulladáscsökkentő, öregedéslassító, tonizáló, fertőtlenítő. Pattanásos, gyulladt bőr esetén is hasznos segítség lehet.
Hűségpont (vásárlás után): 4
SZÁRMAZÁS:
A gyanta Németországból érkezik hozzánk. A myrrha gyanta főleg Szomáliában, Jemenben és Kelet-Etiópiában fordul elő. Kellemes aromájú, sárgás színű anyag.
ELŐÁLLÍTÁS:
A fa kérgének gyantajárataiban képződik. Sebzés hatására kifolyik, ami levegővel érintkezve megszilárdul. Gőzöléses lepárlással vonják ki belőle az illóolajat, azonban gyantaként használva népszerűbb. A mirhafa és a tömjén ugyanabba a növénycsaládba tartozik, ezért nagyban hasonlítanak egymásra.
A mirha gyanta 2-10% illóolajat (?-pinént, szeszkviterpén-alkoholokat, furanoszeszkviterpén-laktonokat), 25-40% vízben nem oldódó gyantát (kommiforasavak) és 30-60% vízoldékony mézgát (nyálkaanyagok, fehérjék) tartalmaz.
JAVASOLT FELHASZNÁLÁSA:
Szappanba porítva használhatjuk. A mirha tartósító tulajdonsága miatt a vele készített illatszer akár tíz évig is megőrzi illatát. Ezen tulajdonsága miatt előszeretettel használták az ókori Egyiptomban is mumifikálás során.
Adagolás: kenőcsökben 15%
A myrrha gyanta jótékony hatásainak kinyerése érdekében kétféle módon a dolgozhatjuk fel, a már jól megszokott porított változaton kívül.
Alkoholos tinktúra: 100ml legalább 90 fokos gyógyszertári alkoholban oldjunk fel 10g mirha gyantát. A tinktúrát 7 napig hagyjuk állni lezárt fedővel, majd szűrjük le az oldatot. Ezután hűvös, fénytől védett helyen tároljuk.
Vizes "főzet": Ehhez az eljáráshoz használhatunk egész gyantadarabokat, vagy porított változatot is. Forró víz segítségével, vagy forralással kinyerhetjük a gyanta jótékony hatásait. A gyanta nem oldódik fel, csupán kioldódnak belőle a számunkra hasznos anyagok. Ezután a főzetet a krémeink vízfázisába számolva alkalmazhatjuk.
1. Két darab kisebb méretű gyantát tegyünk egy bögrébe, majd öntsük fel jó forró vízzel. Hagyjuk állni 30 percig, majd hagyjuk kihűlni. Ezután attól függően hogy mennyire erős oldatot szeretnénk használni, még hígíthatjuk tiszta kozmetikai vízzel.
2. Forralással is elvégezhetjük a műveletet (30 percig lassú tűzön forraljuk, porított vagy egész változatban. 2 dl víz, 1 teáskanál porított gyanta/vagy egy nagyobb méretű gyantadarab)
ÁLTALÁNOS KÖZISMERT HATÁSAI:
Kozmetikai felhasználásra javasolt termék. Tulajdonságai közül érdemes kiemelni a közismert baktérium- és gombaölő, pórusösszehúzó, valamint gyulladáscsökkentő hatását. Erősitheti az idegrendszert a használata, illata erővel tölt el. Segít megőrizni bőrünk egészségét, késleltetheti az öregedést. A bőrfekélyek, a lábgombához hasonló bőrbetegségek kezelésére kifejezetten jó hatásúnak tartják. A mirhának tonizáló, fiatalító, fertőtlenítő, sebgyógyító hatást tulajdonítanak, különösen hatékonynak tartják a száj, nyálkahártya és a gége betegségeinek kezelésében. A fogínyproblémák és a szájban lévő fekélyek kezelésében is hatásos lehet, ezért fogkrémekben is népszerű hatóanyag. Rendkívül jó segítő lehet a pattanásos, gyulladt bőr esetén.
A történelem során főként füstölők, illatosítók és parfümök összetevőjeként használták meleg, gazdag, mély ámbrás illata miatt. Egy időben még az aranynál is értékesebbnek tartották.
FELHASZNÁLÁS:
- parfümbe
- ajakápolóba
- fogkrémbe
- szájvízbe
- szappanba
- problémás bőrre szánt krémbe
- izületi problémákra
TÁROLÁSA:
Fénytől és melegtől védett, száraz helyen tárolandó.
A kategória további termékei:
Ajánlott termékek:
Vásárlói vélemények:
Kérdések és válaszok:
További kérdések/vélemények:
Készíthető belőle szájvíz, öblögető és fogkrém a torok, gége és íny betegségeire. A bőrproblémákra pedig krém, kenőcs, szappan. A gyantát darálóban, vagy mozsárban össze kell aprítani, porítani, majd felönteni extra szűz oliva olajjal és egy legalább egy hétig macerálni, majd leszűrni. Ezt a vöröses színű olajat lehet használni a készítményekben 1-2 %-ban.
Régen használtuk és nem igazán az illata miatt. Porítva tettük az olajba. kb 1-2 %-ot használtam. Nem emlékszem, hogy lett volna illata.
Üdv Adrienn